Zaznacz stronę

Jak napisać pracę licencjacką krok po kroku

Za chwilę dowiesz się wielu cennych zasad, uwag i wskazówek, o których zazwyczaj nie pamięta 90% piszących pracę licencjacką i zdających egzamin. To zdecydowanie ułatwi otrzymanie najwyższej oceny.

Wiedza a umiejętność przelania jej na papier to dwie różne sprawy. Nie każdy potrafi dobrze pisać, ale mimo to można otrzymać ocenę bardzo dobrą, wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad. Jeśli jednak nie jesteś pewien, czy twoja praca jest zgodna z zasadami języka polskiego, warto zainwestować w profesjonalne usługi korektorskie.

Ceny takich usług są stosunkowo niskie, a praca od razu prezentuje się inaczej. Co innego jednak język i błędy, a co innego cała kompozycja. Już rozpoczynając pisanie pracy, trzeba trzymać się kilku ważnych zasad.

jak napisać pracę licencjacką

Jak napisać pracę licencjacką – zasady

Przede wszystkim wypisz sobie wielkimi literami, gdzieś na kartce, temat pracy. Następnie zastanów się, co ma ona zawierać, jakie zagadnienia podejmować, jakie są twoje tezy i (ewentualnie) wnioski. Napisz plan pracy, cały czas pilnując, żeby nie oddalać się zbytnio od głównego tematu pracy. To naprawdę największy i najczęściej popełniany błąd.

Każdy rozdział powinien mieć kompozycję zamkniętą i składać się z kilku części: wstępu, w którym krótko należy napisać, jakie tematy będą podejmowane w danej części pracy i co za pomocą tych wywodów postarasz się udowodnić. Największa częścią musi być oczywiście część analityczna. Rozdział należy zakończyć podsumowaniem go (krótkim) i jasno napisanymi wnioskami. Cała praca musi mieć podobne, jednak bardziej rozbudowane zakończenie dotyczące całej pracy.

Jak napisać pracę licencjacką – co jest ważne

Bardzo ważną sprawą jest prawidłowo skonstruowana bibliografia. Niestety, niewiele osób potrafi ją prawidłowo sporządzić, a błędy obniżają bardzo jakość pracy i niestety także ocenę. Warto więc dowiedzieć się od specjalisty, jak napisać w  pracy licencjackiej prawidłową bibliografię i przypisy.

Wszelkie ilustracje i źródła również muszą być prawidłowo podpisane i estetyczne. Koniecznie zwracaj uwagę na wyznaczniki edytorskie, które otrzymałeś z uczelni, a jeśli takich nie masz, zawierz zdrowemu rozsądkowi i zmysłowi estetycznemu. Odpowiednia czcionka, interlinia, marginesy i akapity od razu zwiększają czytelność pracy. Jeśli nadal nie jesteś pewny swego, wyjściem może być poprawa prac magisterskich dokonana przez specjalistę.

jak napisać pracę licencjacką

Jak napisać pracę licencjacką to jedna sprawa, a druga to…

Przychodzi taki dzień, w którym stajesz przed ostatnią przeszkodą w drodze po dyplom. To jak Ci się uda ją pokonać zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.

Egzamin dyplomowy, zwany obroną pracy magisterskiej, zdaje się przed komisją, w skład której wchodzą: przewodniczący komisji, promotor i recenzent.

W trakcie trwania egzaminu zadawane są pytania odnoszące się do pracy magisterskiej, a także programu studiów, czy specjalizacji.

Ocena na dyplomie jest obliczana na podstawie: średniej arytmetycznej wszystkich ocen uzyskanych w trakcie studiów, oceny pracy magisterskiej i oceny egzaminu magisterskiego. W dyplomie jest wpisywany wynik wyrównany do pełnej oceny.

jak napisać pracę licencjacką

Zatem jak się przygotować do obrony pracy magisterskiej?

Dobra organizacja to podstawa

Sprawdź na stronie internetowej swojej uczelni, jak wygląda na niej zaliczenie egzaminu magisterskiego. Prawdopodobnie znajdziesz tam listę pytań, jakich możesz spodziewać się w jego trakcie.

Warto to zrobić odpowiednio wcześnie, ponieważ jest jeszcze czas, aby uzgodnić z kolegami – studentami ewentualny podział zadań, przygotowanie odpowiedzi. Nawet jeśli nie będą to opracowania wysokich lotów, to masz już jakiś punkt zaczepienia, aby opracować to zagadnienie samodzielnie.

Ważne jest, żebyś miał przygotowane materiały, z których zamierzasz się uczyć. Postaraj się, żeby były kompletne i wiarygodne.

Przygotowuj się systematycznie, krok po kroku. Dobrze rozplanuj kiedy co robisz, kiedy czego się uczysz, żeby później nie okazało się, że brakuje Ci czasu.

Postaraj się nie denerwować

Nawet w sytuacji, która wydaje się bardzo ciężka – nie panikuj. Będziesz sądził, że masz mało czasu, że nie dasz rady. Postaraj się nie poddawać takim myślom. Przygotuj nawet bardzo schematyczny plan powtórki i trzymaj się go. Obiecaj sobie, że go zrealizujesz. To poprawi Twoją motywację, a także uspokoi.

Nie słuchaj „strasznych opowieści”

Koledzy z pewnością zarzucą Cię opowieściami o „strasznych” obronach, gdzie większość studentów nie zdała, a nieliczni którym się udało dostali naciągane 3, ponieważ albo była to kobieta w ciąży, albo chłopak miał dobre układy.

Włóż takie opowieści między bajki. Faktem jest, że lepiej wybrać promotora, który ma mniej magistrantów (bo bardziej mu zależy żebyś zdał) ale sytuacje, w której magistrant nie zdaje egzaminu dyplomowego należą do rzadkości.

Komisja stara się pomóc nawet w przypadkach beznadziejnych, naprowadza, podpowiada.

Nie daj się zwieść „luzackim opowieściom”

Są także przeciwstawne opowieści. O tym, że obrona składała się tylko z przedstawienia „Wstępu” własnej pracy magisterskiej. Oczywiście taki scenariusz jest jak najbardziej pożądany, ale co jeśli nie sprawdzi się w Twoim przypadku? Dostaniesz pytanie bardziej szczegółowe, albo odnoszące się do Twojej specjalizacji. Cóż, możesz zawsze twierdzić, że jesteś w ciąży…

Zawsze pytaj starszych kolegów i promotora

jak napisać pracę licencjackąSkład komisji przynajmniej z grubsza jest znany (będzie w niej promotor i recenzent, których mam nadzieję kojarzysz). Dlatego wcześniej zapytaj swojego promotora, np. podczas seminarium lub dyżuru jak będzie wyglądała obrona. Zadaj to samo pytanie także starszym kolegom (choćby doktorantom), którzy zdawali na tym samym kierunku, w podobnym składzie komisji.

Po prostu zrób mały zwiad. Plotka jest tutaj rzeczą wspaniałą i posłuż się nią mądrze.

Przyjdź na obronę wypoczęty

Bynajmniej nie chodzi mi tutaj o Twoje zdrowie i dobre samopoczucie, choć to także jest ważne. Rzecz w tym, że będziesz musiał odpowiadać na pytania i nie może się nagle okazać, że zapominasz najprostszych rzeczy.

W wypadku, gdy masz „pustkę w głowie”, prędzej coś wymyślisz będąc wypoczętym, niż w stanie niewyspania, zmęczenia i ogólnego zniechęcenia, gdy jedyne na co masz ochotę to się rozpłakać.

A tak Ci zrobić nie wolno! Nie ma sytuacji tak złej, żeby nie dało się z niej wyjść obronną ręką. Nigdzie nie jest napisane, że Twoje poglądy muszą być takie same jak komisji. Zaprezentuj swój własny punkt widzenia. Odpowiedz inteligentnie, z dowcipem, a wiele zostanie Ci wybaczone. Nie jest w interesie egzaminujących, żebyś nie zdał.

jak napisać pracę licencjacką

To tyle jeśli chodzi o temat Jak napisać pracę licencjacką i jak przygotować się do obrony.

Więcej informacji zawiera cała książka http://najlepszyczas.pl/prace dyplomowe , a w niej:

Jak napisać merytorycznie dobrą, strukturalnie logiczną i edytorsko piękną pracę dyplomową i ją z sukcesem obronić?

Czy zauważyłeś, że nieubłaganie, wielkimi krokami zbliża się termin napisania najważniejszej pracy na studiach, której obrona pozwoli Ci uzyskać upragniony tytuł licencjata lub magistra i otworzy Ci drogę do kariery i sukcesu?

Wydaje Ci się, że napisanie i obrona pracy dyplomowej jest czymś bardzo pracochłonnym i trudnym? Pozwól, że podważę tę opinię!

Wyobraź sobie, jakby to było, gdybyś nie miał żadnego problemu z rozpoczęciem pisania pracy, gdybyś wiedział, co jest naprawdę ważne i na co zwrócić uwagę, czym kierować się przy wyborze tematu, aby praca była wartościowa, a jednocześnie jej pisanie sprawiało przyjemność i nie przeobraziło się w koszmar. Wyobraź sobie, że potrafiłbyś bez żadnych problemów poruszać się pośród tysięcy notatek i fachowej literatury, a na dodatek nie musiałbyś siedzieć po nocach i męczyć się z Twoim ‚bojowym zadaniem’.

O to jedna opinia

„Witam. Jestem studentką IV roku i za rok czeka mnie obrona pracy magisterskiej. Książka, którą zakupiłam, zawiera cenne porady dotyczące napisania pracy, począwszy od wyboru tematu i promotora, a skończywszy na obronie pracy. Napisana jest prosto i konkretnie, autorka ujęła w niej te rzeczy, które są ważne i przydatne w pisaniu pracy. Polecam wszystkim, którzy rozpoczynają pisanie pracy, a nie wiedzą, od czego rozpocząć. Pozdrawiam i życzę powodzenia zarówno przy pisaniu, jak i przy obronie pracy :-)

Więcej opinii zobacz na stronie książki http://najlepszyczas.pl/prace dyplomowe

Lub

Zarabiaj już teraz ze mną Drugą Wypłatę, bez stresu, kiedy chcesz, praca w domu.

Spotkania biznesowe w hotelach raz na 3 miesiące to jedyne dodatkowe koszty dojazdu na szkolenie. W trakcie pierwszych trzech miesięcy uczysz się samodzielnie w domu, żeby zrozumieć na czym polega Sprzedaż w Internecie. Żeby dojść do 5000 czy 25 000 miesięcznie po 12 miesiącach pracy wystarczy mieć stały dostęp do Internetu i znać podstawy obsługi komputera.

Nie czekaj sprawdź —-> Projekt Druga Wypłata

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:

  • jak napisać pracę licencjacką
  • jak pisac prace licencjacka
  • jak napisać pracę licencjacką krok po kroku
  • jak pisac prace licencjacka krok po kroku
  • jak napisać licencjat